Przejdź do treści strony Przejdź do stopki

O Centrum

Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzepienniku Strzyżewskim

Znajdujący się na terenie Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Rzepienniku Strzyżewskim jest pierwszym miejscem w regionie, które ukazuje ekosystemy na styku przyrody dzikiej i gospodarstw rolnych.

Ekspozycja stała przedstawia pola i łąki oraz niezwykłą symbiozę zwierząt dzikich i gospodarskich. Pozwala ona zapoznać się z uprawą m.in. zbóż, oraz roślin oleistych z terenu Gminy Rzepiennik Strzyżewski od siewu aż po ich zbiór, obróbkę i końcowy produkt.  Wystawa przenosi uczestników zajęć w świat ziół, owadów oraz zwierząt dzikich i udomowionych. Dzięki czemu możemy zrozumieć niezwykłą zależność pomiędzy elementami przyrody a człowiekiem – który jest jednym z jej składników. 

Poruszone są również tematy związane z produkcją żywności ekologicznej oraz zrównoważonego rolnictwa. Zaglądając do chaty gospodarza, mówiącego gwarą można odkryć wyjątkowe zwyczaje i rzemiosło. Tu przeżyjesz wyjątkową przygodę!

Oferta Ośrodka kierowana jest do wszystkich grup społecznych i wiekowych. Uczestnicy zajęć zapoznają się z panującymi w przyrodzie zasadami i w praktyce sprawdzą jak w odpowiedzialny sposób uprawiać ziemię aby czerpać ze środowiska naturalnego przy jednoczesnym zachowaniu jego bioróżnorodności, wartości krajobrazu rolnego oraz zachowania dziedzictwa kulturowego.

Odwiedzający wystawę uczą się poprzez zabawę. Napotkają na wiele niespodzianek i ciekawostek, które pobudzą ich wyobraźnię i chęć odkrywania kolejnych wiadomości o przyrodzie i rolnictwie regionu, dziedzictwie kulturowym, zwyczajach i ludziach zamieszkujących ten obszar. Ponadto bliskość ścieżek edukacyjnych pozwoli uczestnikom na bezpośredni kontakt z przyrodą.   

Do dyspozycji grup zorganizowanych jest wyszkolony personel Ośrodka Edukacji Ekologicznej, który służy pomocą w sprawach związanych z organizacją zwiedzania. Na miejscu znajduje się sklepik z regionalnymi produktami wytworzonymi w tutejszych lokalnych gospodarstwach.

Oferta ośrodka edukacji ekologicznej obejmuje:

 • zajęcia cykliczne dla grup zorganizowanych;
 • konkursy wiedzy o przyrodzie, rolnictwie i dziedzictwie kulturowym regionu jak również konkursy plastyczne i fotograficzne;
 • wystawy stacjonarne i objazdowe ułatwiające poznanie świata przyrody oraz rolnictwa poprzez osobiste doświadczanie;
 • ekspozycja stała, którą można zwiedzać również indywidualnie;
 • zajęcia terenowe skierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych na terenie ścieżek edukacyjnych „Przez Las” oraz „Siedlisko bobrów”;
 • cykliczne akcje przyrodnicze i kulturowe;
 • warsztaty, kursy i szkolenia tematyczne;
 •  Klub Małego Przyrodnika.

Przykładowe tematy zajęć dla grup zorganizowanych:

 • Zwierzęta gospodarskie.
 • Dzikie zwierzęta, żyjące blisko człowieka.
 • Owady w ogrodzie.
 • W warzywniaku.
 • Pory roku w gospodarstwie rolnym. (wiosna, lato, jesień, zima - w zależności od tego jaka pora roku obecnie występuje, lub do wyboru przez nauczyciela)
 • Z jakich roślin można zrobić olej?

Zapraszamy również do odwiedzenia  dwóch ścieżek  przyrodniczych wzbogaconych o tablice edukacyjne. Spacerując ścieżką ”Przez Las” o długości 1373 m można zapoznać się z różnymi gatunkami drzew, roślin oraz poznać ciekawe zwierzęta żyjące w ekosystemie leśnym. Dla osób, które lubią dłuższe spacery proponujemy  ścieżkę „Siedlisko bobrów”. Ma ona długość 2736 m  i prowadzi do punktów obserwacyjnych dzięki którym można podglądać środowisko życia tych wyjątkowych i największych europejskich gryzoni. Dowiesz się m. in. jaką pełnią rolę w przyrodzie i rolnictwie.

Ponieważ obie ścieżki oddalone są od Ośrodka, do dyspozycji jest bus, który dowiezie Państwa na miejsce.

Ciekawostki w okolicy

Okolice Rzepiennika Strzyżewskiego obfitują w różnego rodzaju atrakcje turystyczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Nie do przecenienia jest fakt, że w głównej mierze swój urok i piękno prezentują tutaj wspaniałe krajobrazy i przyroda Pogórza Ciężkowickiego. Czyste  powietrze, urokliwe lasy obfitujące w kojącą zieleń, piękne trasy rowerowe oraz szlaki turystyczne usytuowane pomiędzy zróżnicowaną rzeźbą terenu i naturalnym bogactwem fauny i flory Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki oraz Ciężkowicko Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

Atrakcje usytuowane w okolicach Rzepiennika Strzyżewskiego są dostępne dla rodzin z dziećmi i są to m.in. wyjątkowe Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim wraz ze szlakiem turystycznym o nazwie „108 minut”, upamiętniającym pierwszy lot Jurija Gagarina w kosmos. Spacerując szlakiem przez urokliwe pagórki, pola i lasy Pogórza można poznać historię pierwszego lotu kosmicznego, zrozumieć prawa astronomiczne opisujące ruch planet wokół Słońca odkryte przez Jana Keplera ale również zapoznać się z zasadami lotu w kosmos. Podczas spaceru można wykonać ciekawe ćwiczenia np. błędnika czy podnoszące odporność na przeciążenia.

Każdy kto interesuje się kulturą, historią oraz obrzędami ludowymi i chciałby odkrywać piękno zabytkowych przedmiotów związanych z regionem powinien odwiedzić Izbę Regionalną  „Zapiecek” w Rzepienniku Suchym. Piękno tego miejsca tworzą przede wszystkim  ludzie, którzy opowiadając o zbiorach „Zapiecka” wprowadzają uczestników spotkań w wyjątkowy świat tradycji, zwyczajów i tutejszej gwary a unikatowe przedmioty pozwalają wyobrazić sobie jak kiedyś pracowało się w polu oraz gospodarstwie. U nas każdy znajdzie coś dla siebie!